O znakach drogowych zakazu z pewnością wiele osób, które już uczestniczyło w kursach na prawo jazdy uczyło się zarówno z wykładów, jak i z testów oraz oferowanych podręczników. Niemniej jednak, jeżeli jeszcze nie miało się do czynienia z tą wiedza, warto zapoznać się z poniższym artykułem i nieco przybliżyć sobie tą tematykę.

Pierwszym ze znaków, który należy znać, jest zakaz ruchu w obu kierunkach. Oznacza się go symbolem B-1. Oznacza on że droga została zamknięta do ruchu w dwóch kierunkach. Istnieje także sytuacja, w której znak ten może obowiązywać tylko w określonych godzinach. Wtedy taka informacja znajduje się pod nim.

Drugim charakterystycznym znakiem jest zakaz wjazdu, który oznacza się symbolem B-2. Zgodnie z nim nie można wjechać na drogę ani jezdnię jednokierunkową od strony, od której został umieszczony znak. Takich znaków zakazu jest jednak znacznie więcej.

Następny to zakaz wjazdu określony dla pojazdów silnikowych, lecz bez uwzględnienia motocykli jednośladowych. Oznacza się go symbolem B-3. Inny znak to znowu zakaz wjazdu dla autobusów. W zależności od tego, jaki akurat znak znajduje się na drodze, może on również tyczyć się zakazu wjazdu dla motocykli, samochodów ciężarowych, ciągników rolniczych, pojazdów silnikowych z przyczepami, pojazdów zaprzęgowych, rowerów, motorowerów, wózków rowerowych, wózków ręcznych, pojazdów z materiałami wybuchowymi, czy łatwopalnymi, pojazdów z materiałami niebezpiecznymi z oznaczeniem za pomocą tablicy ostrzegawczej w kolorze pomarańczowym, pojazdów, które ze względu na ich budowę lub przewożony materiał mogą doprowadzić do skażenia wody.
Jeśli chodzi o znaki zakazu, mogą one także ograniczać kierowców pod względem ich szerokości, wysokości, długości oraz masy całkowitej, a także o określonym nacisku osi.
Kolejnym, bardzo charakterystycznym znakiem różniącym się od pozostałych wyglądem jest znak stop. Znajduje się on na tablicy ośmiobocznej, dzięki czemu nawet w czasie zimy i podczas zasypania śniegiem nie będzie problemu z rozpoznaniem tego znaku. Oznacza on, że należy bezwzględnie się zatrzymać, zanim dokona się wjazdu na jezdnię.
Jeszcze inne znaki zakazu będą wskazywały na zakaz skrętu w lewo lub w prawo, zakaz zawracania, wyprzedzania, stosowania sygnałów dźwiękowych. To jednak wciąż jedynie przykłady takich znaków. Jest ich zdecydowanie więcej, dlatego warto zakupić kodeks prawa jazdy i przestudiować go bardzo dokładnie. To jedyny sposób na to, by zostać kolejno dopuszczonym do egzaminu praktycznego, podczas którego tym bardziej wspomniane znaki będą pojawiały się na drodze.