Bardzo wiele osób, mimo już uzyskanego prawa jazdy, wykazuje się dużymi problemami w kwestii prawidłowego poruszania się po rondzie.

Jednym z najczęstszych błędów jest włączanie kierunkowskazu w lewo, kiedy wjeżdża się na rondo lub je okrąża. To nie jest dobry manewr. Zgodnie z przepisami kierunkowskaz włączamy tylko wtedy, gdy mamy zamiar zjechać z ronda.

Oczywiście mowa tutaj o najbardziej standardowym rondzie jednopasmowym. Dobrze będzie poznać wszystkie zasady, jakie obowiązują podczas poruszania się na rondzie, by robić to prawidłowo, a swoim złym zachowaniem wynikającym z niewiedzy nie doprowadzić do nieporozumienia na jezdni, a tym samym do wypadku, kolizji.

rondo
rondo

Jest to o tyle ważne, że ostatnio coraz więcej na polskich drogach powstaje właśnie skrzyżowań z ruchem okrężnym. Wszystko dlatego, że rondo oprócz skrzyżowania bezkolizyjnego jest jednym z najbezpieczniejszych skrzyżowań, które istnieją. Ważne, by mieć pojęcie o rondzie, które znajdzie się na naszej trasie. Niektóre ze względu na swoją średnicę mogą być bardzo trudne do pokonania przez pojazdy większe, jak ciężarówki, nie wspominając już o pojazdach z przyczepami. Problemy mogą mieć także autobusy. Rondo wyróżnia się takim rodzajem budowy, że dzięki jego konstrukcji nie można wjechać na nie z dużą prędkością. Dlatego każdy kierowca zwalnia, dlatego nawet w przypadku kolizji może dojść co najwyżej do niewielkiej stłuczki, w której nie przewiduje się ofiar śmiertelnych czy bardzo ciężko rannych. By mieć pewność, że nie popełnia się błędów podczas poruszania się swoim pojazdem po rondzie, należy zawsze zwracać uwagę na wszystkie znaki na jezdni.

Przed rondem umieszcza się znak ruchu okrężnego, a także ustąpienia pierwszeństwa przejazdu. Oznacza to, że pojazdy jadące z lewej strony mają pierwszeństwo. Zanim wjedzie się na rondo, należy upewnić się, że przejazd jest wolny.  Co w przypadku, kiedy na rondzie mamy dwa pasy? Wtedy trzeba kierować się także znakami na jezdni w postaci znaków poziomych. W zależności od wybranego zjazdu, należy przemieszczać się zgodnie z nimi. Czasem bowiem okazuje się, że nie można dokonać zmiany pasa ruchu lub wjechać w drogę, która byłaby dla nas najodpowiedniejsza. Jazda po rondach wcale nie jest takim prostym zadaniem, jak mogłoby się nam to wydawać. Wbrew pozorom znajomość przepisów, także podczas poruszania się na rondzie jest bardzo ważna. Tyczy się to szczególnie bardziej rozbudowanych rond, na których występuje kilka pasów. Jeżeli wpadnie się w panikę lub wykaże się niewystarczającą wiedzą, wtedy do kolizji może dojść bardzo szybko. Nie można tego lekceważyć.

Load More Related Articles
  • Dobór oleju do zastosowania

    Nie od dziś wiadomo jak ważną rolę odgrywają oleje – zwłaszcza w urządzeniach i różnego ro…
  • Adwokat za kółkiem

    Branża motoryzacyjna to jeden z bardziej różnorodnych i dynamicznych sektorów. Jej specyfi…
  • Ile zarabia kierowca pomocy drogowej?

    Praca w pomocy drogowej nie jest łatwa. Jest to praca niejednokrotnie wykonywana w trudnyc…
Load More By Redaktor
Load More In Instrukcje

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also

Dobór oleju do zastosowania

Nie od dziś wiadomo jak ważną rolę odgrywają oleje – zwłaszcza w urządzeniach i różnego ro…