Nie od dziś wiadomo jak ważną rolę odgrywają oleje – zwłaszcza w urządzeniach i różnego rodzaju maszynach. Jest to najlepszy środek smarny. Jednak olej olejowi nierówny, a każdy przedmiot potrzebuje ściśle określonego rodzaju.

Wybór oleju

Na rynku znajdziemy wiele typów olejów w zależności od zastosowania. Główny podział jaki się najczęściej stosuje uwzględnia:

  • -rodzaj: mineralne, syntetyczne, półsyntetyczne
  • -typy: do wybranych silników, do turbin itd.
  •  zastosowanie

Przy wyborze odpowiedniego oleju powinniśmy się kierować nie tylko charakterystyką pojazdu, maszyny czy przedmiotu ale również ścisłym jego zastosowaniem. Urządzenia, które przykładowo mają kontakt z wodą morską (słoną) będą potrzebowały oleju o specjalnych specjalistycznych właściwościach. Wybierając olej warto wziąć pod uwagę również warunku eksploatacyjne – często określone przez producenta. Pamiętajmy, że źle dobrany olej może pogorszyć pracę danego urządzenia, a w najgorszym wypadku – trwale go uszkodzić.

Oleje do maszyn budowlanych

Ciągniki, kombajny czy koparki to złożone pojazdy, którym bezawaryjną pracę zapewnia cały szereg olejów. Od olejów silnikowych po hydrauliczne, przekładniowe i maszynowe. Odpowiedni typ jest tutaj stosowany nie bez znaczenia. Maszyny te bowiem są nastawione na działanie w wysokich temperaturach. Inny olej zastosujemy do silnika, inny do przekładni a jeszcze inny do układów hydraulicznych. Każdy podzespół wymaga odpowiedniego zabezpieczenia.

Oleje w motoryzacji

W przypadku pojazdów osobowych – przy wyborze oleju najważniejsze będzie źródło zasilania silnika. Może to być gaz, benzyna lub diesel. W przypadku samochodów ciężarowych stosuje się dodatkowe oleje zabezpieczające i uszczelniające. Bierze się tu pod uwagę również rodzaj obciążenia oraz przebieg pojazdu. Typy olejów do motocykli, quadów i skuterów obejmują natomiast nie tylko kwestię napędu i zabezpieczenia, ale kluczowe jest tu również tłumienie drgań.

Oleje do pochodni

To kolejny typ oleju – mniej znany od tych, które mamy w kuchni. Oleje do pochodni dają delikatne, jasne światło o ciepłym odcieniu. Są niezwykle długotrwałe. W dzisiejszych czasach oleje te nie wywołują niepożądanych efektów takich jak kopcenie się czy nieprzyjemny zapach. Ważne jednak, by wybrać bezpieczny olej od sprawdzonego producenta i stosować go zgodnie z zaleceniami. Oleje te wykazują również właściwości skutecznie odstraszające komary.

Wybór oleju nie jest wbrew pozorom tak trudny, a wszystko zależy od wymagań danego sprzętu i sposobu jego użytkowania. Dostępne na rynku oleje mają specjalne oznaczenia oraz zalecenia odnośnie ich zastosowania, co powinno znacznie ułatwić nam zakup.

Load More Related Articles
Load More By Redaktor
Load More In Blog

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Check Also

Adwokat za kółkiem

Branża motoryzacyjna to jeden z bardziej różnorodnych i dynamicznych sektorów. Jej specyfi…